Культурно-масова комісія Профкому КПІ
ім. Ігоря Сікорського
організувала поїздку до
національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав»
16 березня 2024
Переяслав-Хмельницький – одне з найдревніших міст України, розташоване на р. Трубіж і вперше згадується в літописах під 907 роком в угоді князя Олега з Візантією. У 2007 році місто відсвяткувало 1100-річчя.
Екскурсія викладачів кафедри відбулася по території Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав», заснованого у 1964 р. як музей народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини. Це один із перших музеїв не тільки в Україні, а і в колишньому Радянському Союзі, в якому зібрано архітектурні та побутові пам’ятки наших предків. Сучасна площа музею – 30 га. Центральне місце серед експонатів займають селянські двори з городами, садами та квітниками. Всього тут розмістилось 385 пам’яток народної архітектури та побуту XVII-XII ст., 20 дворів з хатами та господарськими будівлями, 23 різноманітні установи та майстерні, 20 тисяч витворів мистецтва, зібраних в лісостеповій зоні України.
На території музею проходило святкування Масляної.
В програмі :
- – відтворення обрядів «волочиння колодки», «сповивання Колодія»;
- – відтворення молодіжного звичаю «закопування каші»;
- – катання на санях, ігри, конкурси, розваги,
- – виступи самодіяльних народних колективів;
- – в продажу: обрядові страви – вареники, млинці та інші смаколики…
В 1845 та 1859 роках в Переяславі бував Т.Г.Шевченко. Тут він виконав малюнки “Михайлівська церква в Переяславі”, “Вознесенський собор у Переяславі”, “Церква Покрови в Переяславі”, “Кам’яний хрест св. Бориса”. Він докладно описав архітектурні й історичні пам’ятки Переяслава та його околиць. Згадки про це місто є в поемі “Великий льох”, у вірші “Сон” (“Гори мої високії”). Тут він написав “Заповіт”. Шевченко зупинявся в будинку свого приятеля, лікаря А.Козачківського. Тепер у цьому будиночку історичний музей, де є експозиція, присвячена перебуванню на Переяславщині Великого Кобзаря Тараса Шевченка.